Főzzünk együtt VéghTamással – A tavasz első hírnökei

Tisztelt Olvasó! Kedves Kollégák!

A tavasz nagy ikonjai természetesen az eper és a spárga, elévülhetetlen szerep jut minden idők gasztronómiájában mindkét szereplőnek! Azonban én itt most nem róluk szeretnék beszélni, csak megemlíteném méltán elfoglalt helyüket a levesek, saláták, köretek, édességek világában, és higgyék el, mindkettő mindenhol jól teljesít!

Méltatlanul keveset beszélünk azonban a sóskáról, spenótról és fejes salátáról, melyek ilyenkor valóságos vitamin és ásványi anyag bombák! Friss zsenge leveleiket vétek volna csak főzött állapotban az asztalra tenni. Inkább igyekezzünk nyersen valami igazán ízgazdag öntettel fogyasztani! Mindjárt itt egy könnyű pillanatok alatt elkészíthető recept!

Hozzávalók 4 személyre:

  • 100 g bébispenót
  • 250 g eper
  • 200 g mini mozzarella
  • só, frissen őrölt fekete bors
  • extraszűz olívaolaj
  • 1 kis csokor bazsalikom
  • kevés balzsamecet
  • Az epret folyóvíz alatt leöblítjük, leveleit eltávolítjuk, felszeleteljük. A spenót- és a bazsalikomleveleket megmossuk, megszárítjuk. A mozzarellagolyókat lecsöpögtetjük.
  • A spenótot, az epret, a sajtot és a bazsalikomleveleket tányéra halmozzuk, megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk egy kevés balzsamecettel, valamint extra szűz olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.
salad, strawberries, asparagus

Nagy kedvenceim még a hónapos retek és a zsázsa.

A retek gumója fogyasztható hagyományosan nyersen, de akár sült retekként is, azonban a zsenge reteklevelek is frissen salátákban, igazán izgalmas borsos bizsergést rejtenek magukban! És a zsázsa! Ez az ízletes, enyhén kesernyés és fűszeres ízű zöldségnövény mustárolajat tartalmaz. Nemcsak finom íze, de gyulladáscsökkentő hatása is van. Ízletes salátába keverve vagy angolszász szokás szerint szendvicsekbe téve. Mivel növényi rostokban, C- és E-vitaminban gazdag és ásványi sókat is tartalmaz, mint amilyen a kálium, a kálcium és a vas, megelőzhető vele a vérszegénység. Vértisztító hatása miatt fogyasztásával elkerülhetők a fertőzések. Jó vízhajtó. És hogy mit készítsünk belőlük? Köretet, salátát, főzeléket, bármit!

Nem is kell hozzá receptúra! Frissen daraboljuk fel a retket, akár több félét, zsenge borsót, friss zöld fűveket, bazsalikomot, zsályalevelet, petrezselymet, zsázsát, egy keverőtálba tökmagolajjal meglocsolva összeforgatjuk, és tálra halmozzuk, citrom vagy narancs levével meglocsoljuk és megszórjuk fekete sóval! Színes, egészséges és isteni

radish, vegetables, healthy

Illetve ami mellett még tilos elmennünk azok az ehető virágok! Nem tulajdonítunk nekik nagy jelentőséget, itt-ott megjelenik a tányérunkon. Szép, szép, de kell ez oda!? IGEN!

Nem pont azért, mert úgy jól tudunk velük lakni, mint egy sült hurkával, de talán nem is ez a cél! Viszont a tányéron színes és illatos látványt nyújtva gazdagítja az élményt. Ezen túl nem szabad elfelejtenünk, hogy gyógynövények, még ha nem is így gondolunk rájuk!

Ilyen például az illatos ibolya. Az növény minden része szaponinokat tartalmaz. Az illatos, lila virágok a nyílás kezdetén, a kifejlett levelek virágzás alatt és utána gyűjthetők. Szárítva is használhatjuk akár egész évben! A virágot árnyékos, szellős helyen szárítsuk! Köptető hatású, elhúzódó légcső- és hörghurut kezelésére alkalmazhatjuk.

flower, flowers, violet

Soraimat egy mindenki által ismert növénnyel, a gyermekláncfűvel zárnám! Legalább tíz néven ismerjük, és legalább tíz receptet tudnék vele felsorolni. Amire ritkán gondolunk, mégis szinte mindent el tudunk így fogyasztani, az a bundázott ételek nagy csoportja. Természetesen a pitypangot is ki lehet rántani és egy friss joghurtos mártással kínálni.

Már áprilistól sárgállik a réteken, tavaszi napsütéses séták közben gyűjtsük össze magunk!

Forrás: nlc.hu, gyszt.hu, patikamagazin.hu

Facebook
Email
Scroll to Top
Scroll to Top